معماری و طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی، بعدی جدید بر فضا می افزاید و به بهبود کارایی افراد در زندگی روز مره منجر می گردد. معماری داخلی و طراحی داخلی صرفا مبتنی بر زیبایی نیست، بلکه شالوده اصلی آن حوزه ای گسترده در راستای بهبود بهره برداری از فضا و بهبود در استفاده از امکانات است.  اقدامات و تغییراتی که داخل سازه صورت می گیرد و یا طی پروژه های معماری داخلی صورت می پذیرد، تحت عنوان معماری داخلی (طراحی داخلی) و دکوراسیون داخلی تقسیم بندی می شود.

از جمله اقدامات می توان به ایجاد المان های معماری، جدا سازی و یکپارچه سازی فضا، تغییرات در بازشوها، مقدار، جهت، نوع و کیفیت نور و نورپردازی واعمال تغییر در دیوارها، سقف و کف اشاره نمود. علی رغم اینکه این دو عنوان به اشتباه به جای یکدیگر به کار می رود، لیکن این دو رسته تفاوت های بسیاری با هم دارند.

زمینه اصلی دکوراسیون داخلی توجه به زیبایی شناختی است، بدین معنی که جانمایی بازشوها، اجزا سازه در روند طراحی آنها جایگاه بنیادین ندارد و عمدتا بر تناسبات و زیبایی و کاربرد رنگ و نور را در اولویت قرار می دهند. معماری داخلی (طراحی داخلی هم به آن اطلاق می شود) با جانمایی و برنامه ریزی فضا ها، ارتباط آنها، سیرکولاسیون، تهویه مطبوع و روشنایی، عایق ها و پوشش ها و کفپوش ها، بازشوها(درب و پنجره، ورودی ها) و هر آنچه که جزئی از سازه و معماری می باشد، سر و کار دارد. دکوراسیون داخلی اغلب با صنایعی از قبیل ساخت مبلمان و سرویس های خواب، لوازم دکوراتیو، لوستر سازی یا طراحان دوخت پرده یا صنعت فرش و دیگر مشاغل همکاری دارند، اما معماری داخلی با سازه بنا، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، مسایل فنی، سیستم های هوشمند، سیستم مدیریت مرکزی ساختمان و سایر اجزا و بخش های پروژه در ارتباط است. پس از فرآیند معماری داخلی برخی از فعالیت ها توسط دکوراتورها صورت می گیرد که در حقیقت “فینیشینگ” و تکمیل فرآیندهای قبلی است.

در “آتلیه معماری رازی گر” تلاش بر این موضوع متمرکز است که با تکیه بر نگرش های متفاوت و نوین، بهترین کانسپت طرح را شکل داده و منجر به خلق فضایی گردد، تاآنچه کارفرما در ایده آل به آن می اندیشند، تبدیل به واقعیت گردد. این فرآیند با یک بازدید اولیه و ارایه کانسپت ها و ایده های اولیه طراحی آغاز می شود و در گام های بعدی با عقد قرارداد طراحی، با توجه به امکانات در دسترس از جمله بنا موجود، خواسته های کارفرما، امکانات فنی، بودجه و زمان، طرحی کامل ترسیم شده و به صورت نقشه و طرح های سه بعدی در اختیار کارفرما قرار داده می شود و پس از اعمال نظر و بحث پیرامون طرح پیشنهادی و در صورت نیاز اصلاحات لازم، طرح نهایی و قابل اجرا ارایه می گردد. پس از آن با انعقاد قرارداد اجرا نقشه ها و دیتیل ها و طراحی سه بعدی در بنا مورد نظر اجرا و با توجه به شرایط و مفاد قرارداد مرحله اجرا تا تکمیل طرح نهایی ادامه خواهد یافت.  

برای دریافت مشاوره و آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین گزینه ها با ما تماس بگیرید.

معماری داخلی و دکوراسیون

 

معماری داخلی فرآیندی است که طی آن کشف، خلق و ایجاد فضا از طریق تعاریف مختلف فضایی صورت می گیرد، بدین معنی که از طریق المان های معماری داخلی فضاهای گوناگون بازتعریف، تفکیک، یکپارچه و یا بهینه سازی می شوند. گاهی اوقات جا به جایی اجزا در یک آشپزخانه و یا دفتر کار می تواند تاثیرات به سزایی داشته باشد. کار بر روی نورگیرها، اختلاف ارتفاع ها در کف و سقف، پیش و پس نشستگی، استفاده از عمق دیوارها، تغییر در نور و نورپردازی و شکل و فرم کلی فضاها که در معماری داخلی مد نظر قرار دارد با چیدمان مبلمان، رنگ، پرده، میز و … دکوراسیون داخلی تکمیل می شود.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

در معماری و دکوراسیون داخلی سبک های گوناگونی وجود دارد که هر کدام نظر افراد متفاوت را جلب می کند. از ابتدای قرن بیستم سبک های گوناگونی در معماری و از جمله معماری داخلی پدید آمد که از آن جمله می توان به “آرت نوو”، “دشتایل”، “فتوریسم”و در اوج دوران مدرن”مینیمالیسم”،”های-تک”، “لیت مدرن” و در ادامه “نیو کلاسیک” اشاره نمود که هر کدارم سلایق افراد گوناگونی جلب می نماید. “آتلیه معماری رازی گر” در فرآیند طراحی متناسب با سلایق، علایق، خواسته ها و نیاز های کارفرما و منطبق بر امکانات مالی و محدودیت های احتمالی از سبک های گوناگون و نوین در طراحی بهره می گیرد.