سوالات متداول

بازسازی، معماری داخلی و دکوراسیون به دلایل گوناگونی انجام می گیرد. از مهم ترین آنها می توان به استفاده بهینه از زیر بنا و فضا موجود، بهبود و ارتقا تاسیسات، ایجاد فضای دلپسند زندگی، برخورداری از فضای بیشتر و بهبود کیفیت محیط با تغییر دکوراسیون و ایجاد تنوع در ظاهر دیوار و سقف و نمای ساختمان و عدم عملکرد مناسب تاسیسات ساختمان به علت فرسودگی، برخورداری از امکانات و تجهیزات سرمایشی وگرمایشی جدید اشاره نمود. ممکن است پلان و نقشه وضع موجود ملک علی رغم نوساز بودن مطلوب نبوده و یا متناسب کاربری نمی باشد و با انجام بازسازی وضعیت آن طبق نیازها اصلاح می شود.

این روند ها ممکن است در مجموعه های گوناگون با تفاوت های مختلفی روبرو باشد. در “آتلیه معماری رازی گر” این روند با تماس کارفرما محترم آغاز می شود. بازدید رایگان، برداشت پلان و متره ملک، ارایه پلان اولیه و کانسپت های احتمالی و یک جلسه مشاوره رایگان در محل دفتر “آتلیه معماری رازی گر” گام ابتدایی می باشد. در صورت تمایل کارفرما چک لیستی از اقدامات مورد نیاز تهیه می گردد و امکان متره و برآورد بها در این مرحله امکان پذیر می باشد. در صورت توافق پس از عقد قرارداد فرآیند طراحی آغاز می شود که بر اساس الگوریتم ها و متدهای روز و بر اساس علایق و سلایق کارفرما و مشاهده آلبوم پروژه ها و سبک های گوناگون ادامه می یابد و پس از اصلاحات و مشورت بین گروه طراحان و کارفرما محترم نهایی می گردد. در مرحله بعد قرارداد اجرا پروژه منعقد می گردد. “آتلیه معماری رازی گر” برای کافرمایانی که قرار داد اجرا منعقد می نمایند تا هفتاد و پنج درصد تخفیف مرحله طراحی را در نظر می گیرد. در مرحله اجرا بر اساس چک لیست های تهیه شده و طراحی انجام یافته اقدامات اجرایی صورت می پذیرد.

جهت مشاهده نمونه کارهای بازسازی ساختمان قبل و یا و بعد بازسازی به قسمت پروژه ها مراجعه کنید و یا می تونید “آتلیه معماری رازی گر”را در صفحات اجتماعی از جمله اینستاگرام و فیسبوک دنبال کنید و نمونه کارهای انجام شده را همراه با مشخصات ملاحظه فرمایید.

برخی از تغییرات از جمله تغییرات در ساختار بنا از جمله تغییر در اسکلت ساختار سقف و تیر و ستون، حذف دیوار باربر(ماسونری) نیازمند طی مراحل در شهرداری و اخذ مجوز و اخذ برخی از گواهی ها مانند استحکام بنا می باشد. در سایر موارد اگر تغییر نقشه و جابجایی دیوارها و یا تغییرمحل راه پله و مواردی که ضوابط شهرداری را تحت شعاع خود قرار دهد در دستور کار طراح باشد باید با مدارک مالکیت و پرداخت عوارض سالیانه شهرداری و مفاصاحساب آن به ناحیه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به دریافت مجوز بازسازی خانه و ساختمان اقدام کنید. در غیر اینصورت اصلاحاتی مانند تغییر کابینت، جمع آوری کف و کاشی دیوار سرویس، تغییر کمد دیواری، گچ بری، سقف کاذب، پنجره دوجداری، درب داخلی، چهارچوب ها، ایزوگام و لوله کشی آب و برق و نقاشی و لمینت و کارهای تزیینی نیازی نیازی به اخذ مجوز از شهرداری نمی باشد. در مجتمع عای مسکونی و ویلایی مجوزها اغلب توسط هیات مدیره و مدیریت مجتمع صورت می گیرد و ممکن است برخی از محدودیت ها در این مجتمع ها وجود داشته باشد. “آتلیه معماری رازی گر” در این ارتباط کارفرمایان محترم را راهنمایی می نماید.

انتخاب سبک معماری و طراحی داخلی بیشتر براساس بودجه و سلیقه مشتری و در نظر گرفتن پارامترهای اصول معماری داخلی ساختمان تعیین می شود که میتوان با توجه به مساحت بنا، مقدار و نوع نور ساختمان و ارتفاع سقف، نوع سازه و تقسیم بندی فضا و کاربری ها و… اشاره کرد. امروز که وسعت اغلب آپارتمانها چندان زیاد نیست اغلب کارفرمایان در کاربری های گوناگون اغلب سبک های مدرن و به ویژه سبکهای “لیت مدرن” و “مینیمال” بیشتر مورد توجه هستند. در مورد کاربرد رنگ نیز متراژ و کاربری فضا بسیار مهم است ولی با توجه به غلبه سبک های مدرن رنگهای خنثی و روشن بیشتر مد نظر هستند. در متراژهای وسیع تر امکان کاربرد سبک های کلاسیک، نیو کلاسیک می تواند مورد توجه قرار گیرد.”آتلیه معماری رازی گر” اغلب در کاربرد سبک ها تلفیق و استفاده از موتیف های ایرانی را نیز مد نظر دارد.

پاسخ بدین پرسش را به گونه ای دیگر نیز می توان مطرح نمود، بدین ترتیب که می توان طراحی را بر اساس امکانات مالی و بودجه کارفرما محترم انجام داد. تخمین هزینه بر اساس متره و برآورد و تهیه چک لیست صورت می گیرد. نوع مصالح مورد استفاده، کابینت آشپزخانه، کلوزت روم، سیستم کمد دیواری، نوع کاشی و سرامیک یا پرسلان مورد استفاده، نوع یراق و پنجره دو جداره، نوع درب و چهارچوب مورد استفاده، نورپردازی، تهویه مطبوع، سیستم مدیریت مرکزی ساختمان و بسیار موارد دیگر بر هزینه بازسازی و معماری داخلی موثر است. “آتلیه معماری رازی گر” آماده ارایه خدمات تهیه چک لیست پیش از اقدام،متره و برآورد هزینه به کارفرمایان محترم می باشد.

در انتها مواردی که خواندن و دانستن آنها برای شما مفید می باشد را به صورت تیتر قرار دادیم. برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر به صورت رایگان با کارشناسان “آتلیه معماری رازی گر” تماس بگیرید.
دقت در طراحی، رعایت اصول صحیح معماری در طراحی فضا و کاربری ها، توجه به استانداردها و اندازه ها، مشورت دایمی با کارفرما و بهره برداران در روند طراحی، به مراتب از اینکه چه سبکی برای طراحی مورد استفاده قرار بگیرد مهم تر است. در نهایت سبک در ظواهر کار تاثیر دارد در حالی که عوامل نامبرده منجر به انجام یک طراحی درست و فنی خواهد شد. در مرحله بعدی اهمیت سبک و ترکیب بندی رنگ نیز اهمیت خاص خود را دارد. کیفیت و دقت در اجرا، شناخت متریال موجود در بازار، پشتیبانی اجناس تهیه شده، آشنایی با سیستم های جدید، فناوری های نوین و تاکید بر انجام منطبق بر اصول فنی اهمیتی بسیار زیادی دارد. متاسفانه در هر یک از روندهای فوق دقت کافی و تجربه لازم وجود نداشته باشد، حین انجام کار یا پس از انجام پروژه قطعا کارفرما علی رغم صرف هزینه های بسیار به نتیجه مورد نظر دست نخواهد یافت.