نکات مهم در بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان راهی برای نوسازی یا ایجاد تغییرات دلخواه در خانه های قدیمی با هزینه مقرون به صرفه است. خانه، جایی که افراد بخش اعظمی از زندگی خود را در آن می‌گذرانند، با گذشت زمان دچار استهلاک می‌شوند و صاحبین یا ساکنین خانه را به فکر رسیدگی و بازسازی می‌اندازد. نیاز به زیباسازی مجدد و سالم نگه ‌داشتن ساختمان موجب آن می‌شود تا بازسازی امری اجتناب ناپذیر و پراهمیت برای هر ساختمان قدیمی یا تخریب‌شده به شمار آید.

بازسازی ساختمان گاه در حد تغییرات کوچک مانند تعمیرات تاسیسات آسیب دیده یا رنگ زدن مجدد است و گاه درسطح گسترده در حد ایجاد تغییرات اساسی در طراحی ساختمان می‌باشد.

دانستن نکات بازسازی ساختمان کمک می کند تا علاوه بر آگاهی نسبت به مراحل مختلف بازسازی، برنامه ریزی‌ها بهتر صورت گرفته و نسبت به هزینه و زمان مورد نیاز بازسازی اطمینان خاطر پیدا کرد. در این مقاله از آتلیه معماری رازی گر به بررسی مزایای بازسازی ساختمان و مراحل آن می پردازیم، همراه ما باشید.

مزایای بازسازی ساختمان

مزایای بازسازی ساختمان به شرح زیر است:

 • کاهش هزینه ها:
  در بازسازی ساختمان، تعداد نیروی کاری، و خرید مصالح یا تغییرات طراحی، به مراتب کمتراز ساخت یک خانه از ابتدا یا خرید یک خانه نو می‌باشد. این ویژگی‌ها بازسازی را به یک انتخاب مقرون به‌صرفه تبدیل می‌کند.حتی خرید یک خانه قدیمی و بازسازی آن هزینه کمتری نسبت به خرید یک خانه نو دارد. بازسازی علاوه برهزینه مادی، هزینه‌های زمانی را نیز کاهش می‌دهد.
 • حفظ و نگهداری از ساختمان:
  با تعمیر یا تعویض بخشهایی از خانه که بر اثر فرسودگی آسیب دیده‌اند، ضمن اینکه ازخرجهای بیشتر در آینده بابت تشدید خرابی‌ها جلوگیری می‌شود، می‌توان به ارزش مادی و طول عمر ساختمان نیز افزود. نتیجه‌ی حفظ و نگهداری از ساختمان، زندگی آسوده ساکنین آن خانه می‌باشد.
بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان
 • زیبایی:
  در بازسازی، با درنظر گرفتن معیارهای تازه در زیبایی ساختمان در کنار سلیقه شخصی، می‌توان به یک ظاهر مدرن رسید. حتی برای خانه‌هایی که قرار است سبک سنتی خود را حفظ کنند نیز با رفع ایرادات ظاهری مانند رفع آثار فرسودگی می‌توان زیبایی خانه را دوچندان کرد.
 • طراحی کارآمد:
  در بازسازی ساختمان می‌توان بسته به سلیقه درچیدمان، تغییراتی را در طراحی ایجاد کرد به کارآمدتر شدن خانه افزوده شود.

همچنین عیوبی که در طراحی اولیه خانه وجود داشته را می‌توان به هنگام بازسازی از میان برد، برای مثال وقتی که پریز های برق در مکان هایی با دسترسی دشوار نصب شده اند، یا وجود دیواری که کیفیت نوردهی به داخل ساختمان را کاهش داده‌است. علاوه بر موارد ذکرشده، گاهی با اعمال متدهای تازه می‌شود به کاهش انرژی و افزایش ایمنی ساختمان در برابرسرقت، زمین لرزه، حریق یا … افزود.

هدف بازسازی ساختمان

عواملی که سبب می‌شود ما را به تصمیم‌گیری برای انجام بازسازی ساختمان ترغیب کند، ممکن است مشکلات زیرساختی مانند بروز عیوب در لوله‌کشی‌ها، مشکلات برق، یا مشکل جدی در سیستم گرمایش و سرمایش یا بازسازی سرویس بهداشتی و حمام ساختمان باشد.

از سوی دیگر هدف از بازسازی ممکن است صرفا جنبه زیبایی و نوسازی داشته باشد که بسته به میزان تغییرمدنظر، می‌تواند محدود به رنگ‌آمیزی، تعویض یا تعمیر پوشش‌ دیوار، کف، سقف، کابینت، یا ایجاد تغییرات اساسی در طراحی داخلی خانه باشد.

تعیین بودجه برای بازسازی ساختمان

در ابتدا باید حد بودجه برای بازسازی ساختمان را تعیین نمود و بیشتر آن را به مهمترین موارد بازسازی اختصاص داد و باقی آن را برای موارد جزئی‌تر کنار گذاشت.

همچنین باید در نظرداشت که بودجه بندی همیشه قطعی نیست و ممکن است در حین انجام کار با پیدا شدن مشکلات تعمیراتی پنهان یا تغییر در تصمیم گیری‌ها، قیمت تمام شده بیشتر ازحد برنامه‌ریزی شده باشد، اما تا حد امکان باید سعی در آن داشت که ریز هزینه‌ها حساب شود تا همه چیز طبق بودجه کلی پیش برود.

در تخصیص بودجه به مصالح باید دقت داشت که مصالح با کیفیت و دوام مطلوب انتخاب شوند، زیرا با وجود آنکه ممکن است نسبت به مصالح بی‌کیفیت قیمت بیشتری داشته باشند، اما به دلیل نصب آسان و دوام بیشتر نیاز به هزینه‌های دوباره‌کاری وجود نخواهد بود.

این دوباره‌کاری‌ها موجب خرید مجدد مصالح و زیادتر شدن دستمزدها و درنهایت زمان کلی پروژه می‌شود.

علاوه بر تغییرات و انتخاب مصالح مدنظر، موقعیت جغرافیایی خانه، وسعت بازسازی و افرادی که به همکاری گرفته می‌شوند همگی در هزینه‌ها برای بودجه تاثیر بسزایی دارند.

مشاوره با متخصصین بازسازی ساختمان

انتخاب متخصص باتجربه برای بازسازی ساختمان بسیار مهم است زیرا یکی از مشکلات رایج در بازسازی، هزینه گزاف حاصل از مشاورین غیرحرفه‌ای است که در بسیاری از اوقات پروژه به نارضایتی و درازا می‌ا‌نجامد. به دلیل مهم بودن نقشی که فرد حرفه‌ای دارد، باید برای انتخاب شرکت مناسب، زمان صرف کرد.

متخصصین بازسازی بدون نیاز به تخریب، در پیداکردن اکثر مشکلات جهت تعمیر و همچنین در یاری رساندن به عملی شدن طراحی داخلی مدنظر است به خوبی عمل می‌کند و درنتیجه مراحل بازسازی و زمانبندی کارها شفافتر تعیین شده و کارها روانتر انجام می‌شوند. شما می توانید برای داشتن یه تجربه مشاوره خوب و رایگان از رازی گر کمک بگیرید.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

بررسی برای لزوم تهیه مجوز در بازسازی ساختمان

باید توجه داشت که اعمال بعضی ازتغییرات اساسی در ساختمان چه در داخل و چه در خارج، منوط به دریافت مجوز ازشهرداری می‌باشد.

برای مثال جهت تغییر یا ایجاد پنجره جدید در صورتی که پس از بازسازی به خانه‌های اطراف مشرف باشد، تغییر در بالکن، تغییرمحل پله‌ها و پارکینگ، تخریب دیوارهای باربر که خطر بسیار دارند، تغییردراندازه اتاق‌ها، و حتی مشورت برای لزوم تهیه مجوز، واجب است تا به شهرداری مراجعه کرده و در صورت لزوم مجوزهای مربوطه را تهیه نمود زیرا انجام بازسازی بدون مجوز، ضرر مالی و زمانی گزاف را در پی خواهد داشت. شروع عملیات بازسازی باید پس از تهیه مجوز باشد.

 • زمانبندی و تقسیم کارها

زمانبندی پروژه و تقسیم کارها با همکاری مشاورین حرفه‌ای بازسازی مشخص می‌شود. هرکدام از کارها ضمن جزئیات مراحل، باید از نظر زمانبندی نیز به طور دقیق لیست شوند.

زمان لازم برای تهیه مجوز، تعداد نیروی کار، زمان پرداختی‌ها، میزان زمان آماده شدن سفارشهای مصالح، مقدار زمانی که برای هر تغییر نیاز است، و همچنین تخصیص زمان اضافی برای احتمال رخدادهای غیرقابل پیشبینی از جمله مواردی است که باید در جدول زمانی و لیست کارها آورده شود.

بعضی از کارها لازم است تا طبق ترتیب زمانی انجام شوند، مانند تهیه مجوز. اما بعضی از کارهای مربوط به بازسازی را می‌توان همزمان پیش برد. برای مثال بازسازی آشپزخانه واتاق خواب می‌توانند به موازات یکدیگر انجام شوند. در ادامه به برخی از این موارد که برای ان ها باید زمانبندی و تقسیم کار صورت بگیرد می پردازیم.

 • انتخاب جزئیات

به هنگام طراحی خانه برای بازسازی، باید به نکاتی توجه داشت و تصمیم قطعی گرفت تا مانع از دوباره کاری‌های بعد از آن شد.

همچنین در انتخاب جزئیات بازسازی، علاوه برمشخص کردن تغییرات لازم در زیرساخت و تغییرات برای افزودن به کارایی خانه، باید در موارد ظاهری و زیبایی که در نقش مهمی در تعیین هزینه‌ها دارند نیز دقت کرد. جزئیات انتخاب شده می‌بایست با یکدیگر یکپارچگی سبک نیز داشته باشند.

 • تعیین چیدمان

در طراحی داخلی باید سلیقه و تصمیم‌گیری در نحوه چیدمان لحاظ شود و بازسازی طبق آن اجرا شود. در این مرحله لازم است تا حالات متفاوت برای تغییرات معماری داخلی وهمچنین چیدمان دلخواه را تصویرسازی کرده تا به تصمیم گیری قاطعانه برسیم. این مرحله با مشورت با متخصصین بازسازی ساختمان باید صورت گیرد.

 • تعیین رنگ

از نکات مهم در نوسازی ساختمان، مرحله تعیین رنگ بندی‎های کلی و جزئی بخشهای مختلف خانه است. در این مرحله می توان از مجموعه چند رنگ که مناسب فضای خانه بوده و هارمونی بین طیف‌های رنگی آن و اثاثیه دلخواه رعایت شده باشد، چند پالت رنگی ساخت و با توجه به سلیقه صاحبین خانه، یکی از آن پالت‌ها را انتخاب نمود.

تعیین پوشش دیوار، سقف و کف

یکی از رایج ترین بخشهای بازسازی ساختمان تغییر در پوشش دیوار، سقف و کف می‌باشد. پس از انتخاب رنگهای دلخواه، می‌توان نوع پوشش کف، و حتی دیوارها را با توجه به بودجه تعیین نمود.

نوع کف‌پوش را می‌توان از بین سرامیک، پارکت، سنگ، لمینیت، موکت و … انتخاب نمود که هر نوع مزیت خود را دارد و می‌توانیم به هنگام انتخاب، به ویژگی هریک ازآنها توجه کنیم. یک نمونه درتفاوت ویژگیها بیشتر بودن دوام سنگ طبیعی نسبت به سرامیک است، درعوض مزیت سرامیک در هزینه کمتر آن می‌باشد.

نکات ذکر شده برای دیوارپوش و سقف نیز صدق می‌کند. برای سقف انتخاب می‌تواند بین سقف کاذب، گچ‌بری، نوع نور پردازی و … صورت گیرد.

برای صرفه جویی در هزینه‌ها، می‌توان پس از انتخاب نوع مصالح و اثاثیه، قیمتها را از فروشگاه‌های متفاوت مورد مقایسه قرار داد تا به بودجه کلی پروژه بازسازی در صورت امکان لطمه زده نشود.

نکات بازسازی بخش های کلیدی ساختمان

بخش های کلیدی خانه را می توان به سه دسته تقسیم کرد که هر کدام نکات مهمی برای بازسازی را در بردارند.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه محسوب شده و ازجایگاه ویژه‌ای برخوردار است. طراحی اصولی آن در زیبایی کل خانه تاثیر می‌گذارد. در اکثر پروژه‌های بازسازی، تغییرات در آشپزخانه معمولا بیشترین هزینه را در پی دارد.

دربازسازی آشپزخانه ابتدا باید به لزوم تعمیرات اساسی توجه کرد که مهمترین آن‌ها چک کردن وضعیت لوله‌کشی‌ها می‌باشد. انواع تغییرات اشپزخانه می‌تواند تخریب دیواها، اصلاح اندازه پنجره، تعویض کابینت، تعویض هود، شیرآلات، لوله‌کشی‌ها، کف، کاشی‌های دیوار، رنگ آمیزی و طراحی اوپن ورودی با اندازه و مدل مناسب و … را شامل شود.

بازسازی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی و حمام یکی از مکانهای پرکاربرد هرساختمان است. در یک خانه‌ی تمیز انتظار می‌رود که این مکان‌ها نیز ظاهر تمیز و سالمی داشته باشند.

تعمیر تاسیسات و لوله‌کشی‌ها، عایق کردن دیوارها و کف، نقاشی دیوارها، تعویض کاشی‌ها و شیرآلات چند مورد از تغییرات مهمی هستند که می‌توان برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام درنظر گرفت.

بازسازی اتاق خواب

طراحی و رنگبندی اتاق خواب معمولا بسته به اینکه اتاق متعلق به چه گروه سنی است متفاوت می‌باشد.

یکی از اولین مراحل طراحی اتاق خواب برای بازسازی، تعیین محل و اندازه کمد دیواری می‌باشد، همچنین باید فضای کافی جهت اضافه کردن کمدهای جدید و اثاثیه اتاق خواب را درنظرگرفت. و توجه داشت که اتاق خواب تکمیل شده به گونه‌ای باشد که فضای دلبازی را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *